В Україні розпочали інформаційну кампанію щодо заборони спалювання сухостою і торішнього листя. Підкріпили цей тренд на законодавчому рівні. Зокрема, Президент України Володимир Зеленський підписав закон про посилення захисту лісів та запобігання пожежам на землях лісового та водного фонду, який встановлює заборону на спалювання сухої трави в цих зонах.
Порядок накладення штрафу визначений ст.77 “Порушення вимог пожежної безпеки в лісах” і ст.77-1 “Самовільне випалювання рослинності і її залишків” КУ про адміністративні порушення.
Зокрема, при виявленні факту спалювання сухої рослинності, і за порушення правил пожежної безпеки у лісах потрібно зафіксувати факт порушення, встановити особу порушника і взяти у нього пояснення або ж акт відмови у наданні пояснень. Та скерувати зазначені матеріали у Держекоінспекцію, яка й накладе штрафні санкції, згідно з оцінкою заподіяної шкоди. Так, за знищення або пошкодження рослинності зловмиснику загрожує штраф розміром від 3060 до 6120 гривень, а для посадових осіб — від 15 300 до 21 420 гривень. За ті самі дії, вчинені на території заповідників, можна заплатити штраф у розмірі від 6120 до 12 240 гривень.
Весняні пожежі в екосистемах є справжнім лихом для України. Адже дим шкодить здоров’ю людини, сприяє збільшенню кількості аварій на дорогах, у вогні гинуть тварини. Вогонь може перекинутися на ліс і навіть житлові будинки. Спалення трави знижує родючість Грунту. Не палити траву закликає духівництво. У 2020 році на 50% в порівнянні з 2019 роком збільшилася кількість пожеж в природних екосистемах, а також збільшилася загальна площа, охоплена вогнем – в чотири рази.
Торік підпалений у суху вітряну пожежу очерет неподалік Бродів ледь не спричинив велику пожежу у с. Лагодів. Тоді вигоріло 15 га угідь. В траві у цей час народжувались зайченята.